• Forum

  • Regulamin

  • Szukaj

  • Użytkownicy

  • Kalendarz

  • Pomoc

  • Kontakt

  •  
Aktualny czas: 19-04-2024, 20:30 Witaj! (LogowanieRejestracja)
Witamy na WebElite.pl - Forum Informatycznym!

Aktualnie przeglądasz forum jako Gość, przez co Twój dostęp jest w pewnym stopniu ograniczony. Zarejestruj się a uzyskasz dostęp do publikacji postów oraz wielu innych ciekawych funkcji niedostępnych dla niezarejestrowanych użytkowników. Nie zastanawiaj się dłużej i dołącz do naszej społeczności już dziś!

Pozdrawiamy i życzymy mile spędzonego czasu na forum.
facebooktwitteryoutube
Pablo
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ext4 Ubuntu
Autor Wiadomość
Pablo Offline
VIP

Liczba postów: 851
Reputacja: 18
Post: #1
ext4 Ubuntu
Witam, mam najnowsza płytkę Ubuntu 9.04 Jurny Jarząbek Grin chciałem zainstalować sobie na tej partycji ext4, lecz w instalacji nie było takiej opcji do wyboru, więc zainstalowałem na ext3. Chciał bym aby system chodził na ext4. Da się coś z tym zrobić, aby to w pełni działało? Mogę przeinstalować system, nie ma problemu gdyż i tak nic tam nie maGrin, powpisywałem jakieś komendy ale w końcu wyłączyłem bo i tak nic z tego nie wiedziałem Grin tylko nie wiem co zrobić żeby była opcja ext4 przy wyborze rodzaju partycji w instalatorze. Na linuxie nie znam się praktycznie wcale więc prosił bym o jakoweś proste tłumaczenie.
Na laptopie jest także Vista. Mam partycję 15 gb na Ubuntu i przeszło 2Gb na partycję wymiany.
02-06-2009, 21:01
Odwiedź stronę użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mick Offline
Support
*****

Liczba postów: 547
Reputacja: 36
Post: #2
Big Grin  RE: ext4 Ubuntu
Cała procedura sprowadza się do wykonania poleceń:

Kod:
sudo bash
tune2fs -O extents,uninit_bg,dir_index /dev/sda2
e2fsck -pf /dev/sda2

Partycja została skonwertowana. Możemy ją już zamontować i koniecznie zmieniamy wpisy w pliku fstab, by była ona w przyszłości montowana jako ext4.

Kod:
sudo bash
mount -t ext4 /dev/sda2 /mnt

Edytujemy plik fstab:

Kod:
sudo gedit /mnt/etc/fstab

Przy skonwertowanej partycji zamieniamy ext3 na ext4. Np:

Kod:
UUID=XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX / ext4 relatime,errors=remount-ro 0 1

Na koniec, aby GRUB poprawnie wykrył partycję rozkazujemy mu przebudowanie listy:

Kod:
sudo grub-install /dev/sda --root-directory=/mnt --recheck

Osobiście zalecałbym pozostanie przy ext3, gdyż w ext4 jest błąd powodujący problemy przy kasowaniu danych oraz ich gubieniem.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-06-2009, 11:00 przez Mick.)
02-06-2009, 22:07
Odwiedź stronę użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pablo Offline
VIP

Liczba postów: 851
Reputacja: 18
Post: #3
RE: ext4 Ubuntu
Dzięki za porade, jeśli to wszystko powpisuje to cała partycja będzie chodziła na ext4? Gdzieś czytałem, że tylko część później dogranych plików, ale jakoś mało prawdopodobne mi się to wydaje Grin Jak sprawdzić nazwe partycji? Mam tam jeszcze Windowsową oraz jedną swoją z plikami (chodzi mi o to sda2) ?
03-06-2009, 6:25
Odwiedź stronę użytkownika Odpowiedz cytując ten post


Skocz do: